Dent PS12HD-B-N-N PowerScout 12 HD Multi-Circuit Power Submeter, Circuit Board Only, No Display
Model: PS12HD-B-N-N
Model: PS12HD-B-N-N
Discontinued!
This product has been discontinued and is no longer available.
There is no direct replacement, however we recommend the:
Dent PS12HD-C-D-N PowerScout 12 HD Multi-Circuit Power Submeter, With Enclosure + Display-
Model: PS12HD-C-D-N
Dent PS12HD-C-N-N PowerScout 12 HD Multi-Circuit Power Submeter, With Enclosure no Display-
Model: PS12HD-C-N-N
Dent PowerScout 12 HD Multi-Circuit Power Submeter, with Mounting Plate and Display, 12 Channels-
Model: PS12HD-P-D-N
Dent PS12HD-P-N-N PowerScout 12 HD Multi-Circuit Power Submeter, 90 to 600 V-
Model: PS12HD-P-N-N
Use this power meter to monitor voltage, current, power, energy and other parameters. The meter is capable of handling 90 to 600 VAC inputs.
Not what you're looking for? Let’s do a search and help you find what you need.
Dent PS12HD-B-N-N Offers
Features
  • Line-Powered: 90-600V Phase-to-Phase power supply
  • Revenue Grade: ANSI C12.20-2010 Class 0.2
  • Designed with Safety in Mind: High-Voltage Cover offers additional level of protection
  • Communications: Utilize either BACnet or Modbus protocol over either Serial or Ethernet
  • PhaseChek™ confirms proper CT orientation
  • UL Listed (enclosure version) or UL Recognized (circuit board only version)
  • CE Mark
Applications
  • Tenant Submetering
  • Bi-directional Metering
  • Data Centers
  • Real-Time Power Monitoring in Commercial, Retail, and Industrial environments
Dent PS12HD-B-N-N Specifications
Service Type Single Phase, Split Phase, Three Phase-Four Wire (WYE), Three Phase-Three Wire (Delta)
Power From L1 Phase to L2 Phase. 90-600VAC RMS CAT III 50/60Hz, 500mA AC Max
AC Protection 0.5A Fuse 200kA interrupt capacity
Power Out Unregulated 12VDC output, 200 mA, self-resetting fuse.
Voltage Channels 80-346 Volts AC Line-to-Neutral, 600V Line-to-Line, CAT III.
Current Channels 12 channels, 0.525 VAC max, 333 mV CTs, 0-4,000+ Amps depending on CT
Maximum Current Input 150% of current transducer rating (mV CTs) to maintain accuracy. Measure up to 4000A with RōCoil CTs
Measurement Type True RMS using high-speed digital signal processing (DSP) with continuous sampling
Line Frequency 50/60 Hz
Waveform Sampling 1.8 kHz
Parameter Update Rate 1 second
Accuracy 0.2% ANSI C12.20-2010 Class 0.2
Resolution Values reported in IEEE-754 single precision floating point format (32 bit).
Display 4-line display, tri-color backlight (PhaseChek™)
Hardware RS-485, Ethernet, and USB (for ViewPoint HD use only)
Supported Protocols Modbus (using SunSpec IEEE-754 single precision floating point model), or BACnet
Max Distance 1200 meters with Data Range of 100K bits/second or less
Supported BAUD Rates 9600, 19200, 38400, 57600, 76800, 115200 baud
Data Bits 8
Parity None, Even, Odd
Stop Bit 2, 1
Data Formats Modbus, BACnet MS/TP, Modbus TCP or BACnet IP
Click here for complete specifications on the Dent PS12HD-B-N-N
What's included with the Dent PS12HD-B-N-N
Customer Reviews for the Dent PS12HD-B-N-N
Dent PS12HD-B-N-N Offers
Features
  • CE Mark
Applications
  • Tenant Submetering
  • Bi-directional Metering
  • Data Centers
Line Frequency 50/60 Hz
Waveform Sampling 1.8 kHz