Eagle Eye VM-100-240V Battery Voltage Monitor
Model: VM-100-240V
Model: VM-100-240V
Discontinued!
This product has been discontinued and is no longer available. There are no replacement options.
We can help you find what you need:
Eagle Eye VM-100-240V Offers
Features
  • Color touchscreen simple interface
  • Ethernet connectivity to web interface, (4) Form C Contacts
  • High reliability & durability
  • Modbus TCP/IP output for all measured parameters
  • Simple installation with mounting kit for DIN rail or wall mount
  • Monitors 240V batteries
Applications
  • Power Utilities
  • Telecommunications
  • Mission Critical Facilities
  • UPS Systems
  • Power Generation and Distribution
Eagle Eye VM-100-240V Specifications
Measurement Range Battery Voltage: 18-32, 38-60, 90-160, 180-320 VDC
Output Contacts (4) Form C
Contact Rating 125 VAC/VDC: 0.5A, 30VDC: 2A
Maximum Switching Power 60 W
Power Requirements Powered by connected battery DC voltage
Noise Immunity IEEE/ANSI Standard C 37.90a-1989 compliance
Time Delay to Alarm Adjustable 1 – 999 seconds
Operating Environment Temp: 0 – 55°C (32 – 131°F), Humidity: 0 – 95% RH
Dimensions / Weight 147 x 91 x 45 mm (5.77 x 3.56 x 1.77 in) / 284 g (10 oz)
Click here for complete specifications on the Eagle Eye VM-100-240V
What's included with the Eagle Eye VM-100-240V
  • VM-100 unit for 240V
  • DIN rail mounting clip
  • Backplate for wall mounting
  • User Manual
Ask a question about Eagle Eye VM-100-240V Battery Voltage Monitor
Customer Reviews for the Eagle Eye VM-100-240V
Eagle Eye VM-100-240V Offers
Features
  • Monitors 240V batteries
Applications
  • Power Utilities
  • Telecommunications
  • Mission Critical Facilities
  • UPS Systems
Output Contacts (4) Form C
Maximum Switching Power 60 W
  • VM-100 unit for 240V