PolyScience MX17VB6G-A12E Viscosity Bath, 240 V/50 Hz, 4.49 gal
Model: MX17VB6G-A12E
Model: MX17VB6G-A12E
Availability 2 to 3 Weeks
Quantity
PolyScience MX17VB6G-A12E Offers
Features
  • 3.25" (8.25 cm) LCD display with 0.1 resolution for easy viewing
  • Display includes both English and universal icons for accessibility
  • Single-point calibration provides enhanced accuracy
  • Constructed from glass to suit your needs
  • Reservoir cover and DuraTop prevent splashes and spills
  • Designed with a single-speed pressure pump
  • Categorized as DIN 12876-1 flammability class I (NFL)
  • Over-temperature protection and failsafe heater control prevents unsafe temperatures
  • Low liquid level protection prevents levels from getting too low
  • Cooling coil port allows for the use of a cooling coil for increased temperature control
  • Designed to withstand a maximum pressure of 1.8 psi (0.12 bar)
PolyScience MX17VB6G-A12E Specifications
Approvals RoHS, WEEE, CE
Temperature Control Type MX
Power Source AC
Product Type Viscosity bath
Working Temperature Range 20 to 275°F (10 to 135°C)
Temperature Stability ±0.13°F (±0.07°C)
Pump Flow Rate 3.1 gpm (11.7 lpm)
Product Length 12.5" (31.8 cm)
Product Height 20.5" (52.1 cm)
Connector Type(s) 0.5" (1.27 cm) O.D. barbed tubes
Power Requirements 240 VAC, 50 Hz, 1 Ph, 6 A
What's included with the PolyScience MX17VB6G-A12E
  • Viscosity Bath
  • Fitting Kit for External Applications
  • Reservoir Cover
Ask a question about PolyScience MX17VB6G-A12E Viscosity Bath, 240 V/50 Hz, 4.49 gal
Customer Reviews for the PolyScience MX17VB6G-A12E
Features
Approvals RoHS, WEEE, CE
Temperature Control Type MX
Power Source AC
Product Type Viscosity bath
Product Length 12.5" (31.8 cm)
Product Height 20.5" (52.1 cm)
  • Viscosity Bath
  • Reservoir Cover